Ruciane-Nida jest malowniczo położoną miejscowością w samym sercu Puszczy Piskiej, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, na styku jezior: Guzianka Wielka, Nidzkie

Ciekawie ukształtowany teren zachęca do spędzania wolnego czasu na łonie natury. Szlaki piesze i rowerowe pozwalają z bliska przyjrzeć się mazurskiej faunie i florze.

Zapaleni żeglarze, jak i amatorzy będą zachwyceni licznymi akwenami. Piękne zakątki jezior mazurskich mogą podziwiać nie tylko żeglarze, ale i turyści korzystający ze statków spacerowych Żeglugi Mazurskiej (możliwość przepłynięcia przez śluzę pomiędzy dwoma jeziorami o różnicy poziomów ponad 2metrów).

Spłw kajakowy rzeką Krutynią na długo pozostanie w pamięci wszystkim, którzy zdecydowali się na tę przygodę.

Warto też obejrzeć obiekty sakralne, m.in.: prawosławną cerkiew z 1923 r. w Wojnowie, a także kościół neogotycki z 1898 r. w Wejsunach.

Godnym odwiedzenia obiektem, który przyciąga turystów, jest Leśniczówka "Pranie" - miejsce twórczości K.I.Gałczyńskiego (w okresie letnim odbywają się tam koncerty i spotkania z poezją).

W miejscowości Kadzidłowo znajduje się czynny przez cały rok Park Dzikich Zwierząt, w którym można zobaczyć liczne gatunki zwierząt typowe dla tych terenów oraz rzadkie gatunki, m.in. jelenie Dybowskiego, św. Huberta, żubry, łosie.

Przeprawa promowa na szlaku jeziora Śniardwy do Mikołajek w miejscowości Wierzba jest kolejną atrakcją naszej okolicy.

Warto również wybrać się na wycieczkę do Wilczego Szańca, w którym w czasie II Wojny Światowej znajdowała się największa siedziba Adolfa Hitlera w tym rejonie.